• شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
فهرست همایش‌های ثبت شده (ISC)
سامانه نشریات علمی جهان اسلام (ISC)
سامانه نشریات علمی جهان اسلام (ISC)

گزارش های استنادی نشريات (JCR) به بررسی، ارزيابی و رتبه بندی نشريات معتبر می پردازد. روش کمی مورد استفاده، مبتنی بر میزان استفاده نويسندگان و در سطحی بالاتر، نشريات از نشريات و مجموعه مقالات آنها، بنیانگذاری شده است. اين روش يکی از روشهای متداول در علم سنجی است که موسسات سنجش و اندازه گیری مانند موسسه اطلاعات علمی برای سالیان نسبتاً طولانی از آن استفاده می کنند. اين وب سايت به نشانی http://jcr.isc.gov.ir به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در دسترس است.

نمایه استنادی علوم ایران
سامانه رتبه‌بندی نشریات علمی (MSRT)
سامانه رتبه‌بندی نشریات علمی (MSRT)

سامانه رتبه بندی نشریات کشور توسط کمیسیون نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری راه اندازی شده است. سامانه جدید بر اساس خودکارسازی و هوشمند سازی فرآیندها توسعه یافته است تا با افزایش سرعت و تسهیل امور بتوان ارزیابی های دقیق و سریع تری انجام داد.

مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICEST)
مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICEST)

مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) در سال 1370 بر اساس تفاهم نامه منعقده بین فرهنگستان علوم جهان سوم و وزارت علوم، تحقيقات و فناوری در شهر شیراز تأسیس گردید. اين مرکز با هدف تامين مدارک علمی مورد نياز اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی ايران و کشورهای منطقه پايه گذاری شده است. از جمله فعالیت های مهم مرکز منطقه ای می توان به برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تأسیس انواع پایگاه‌های اطلاعاتی، انتشار گزارش‌های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب‌های فارسی و غیر فارسی، حمایت از پژوهش‌های داخلی و منطقه‌ای در حوزه‌های علوم و فناوری ، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش‌های صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تأمین اطلاعات مورد نیاز آنها اشاره کرد. مرکز منطقه ای با به کارگیری متخصصانی در حوزه های مختلف علوم و فناوری، تولید پايگاه های مختلف اطلاعاتی و تامين انواع مدارک علمی از پایگاه های اطلاعاتی مهم جهان، يکی از بزرگترين سازمان های ارائه دهنده اطلاعات علمی در ايران و در سطح کشورهای منطقه به شمار می رود.

سامانه همانند جو
سامانه همانندجو

سامانه «همانندجو» با پشتوانه متن کامل و در حال افزایش صدها هزار عنوان از تازه‌ترین پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها و دیگر مدارک علمی در پاسخ به خواست جامعه علمی کشور برای بهبود اخلاق علمی و حمايت از مالكيت فكري و معنوي و هم‌چنين پیش‌گیری از بدرفتاری‌های علمی راه‌اندازی شده است. همانندجویی در نوشتار پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها و دیگر مدارک علمی، گامی در کمک به نگه‌داشت حقوق پدیدآوران و گسترش علم و فناوری و زمینه‌سازی برای دسترسی آزاد همگان به اطلاعات است. «همانندجو» با جست‌وجوی خودکار در متن کامل پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها و دیگر مدارک علمی در ایرانداک و همچنین در وب، نوشته‌های همانند را بازیابی و اندازه‌ی همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش می‌دهد. مجلس شورای اسلامی در تبصره نه قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی مصوب 31 مرداد 1396، کاربرد این سامانه را برای پیشنهاده‌ها (پروپوزال‌ها)، پایان‌نامه‌ها، و رساله‌ها در حوزه‌های علمیه و همچنین دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، و مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی، و فناوری دولتی و غیردولتی کشور الزام کرده است. پیش‌تر نیز بر پایه آیین‌نامه شماره ١٩٥٩٢٩/و تاریخ 1395/9/6، کاربرد همانندجو پیش از تصویب پیشنهاده و همچنین دفاع از پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، یا مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی، یا فناوری دولتی و غیردولتی زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری الزامی شده بود. برای کاربست این سامانه، پژوهشگران و مؤسسه‌ها و نشریه‌ها و همایش‌ها می‌توانند به عضویت این سامانه در آیند و از آن پس با ورود به سامانه، نوشته‌های خود را بارگذاری و نتیجه همانندجویی را در کوتاه‌ترین زمان دریافت کنند.

منشور و موازین اخلاق پژوهشی
دستورالعمل نحوه بررسی تخلفات پژوهشی
تقویم پژوهشی سال 1398
تقویم پژوهشی سال 1397
گزارش فعالیت‌های امور پژوهشی