• دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷

واحد فناوری اطلاعات دانشگاه هنر شیراز

توسعه فناوری اطلاعات در اکثر کشورهای جهان جهت گسترش سایر فناوری ها و افزایش بهره‏ وری مؤسسات، ارگانها و همچنین بهبود ارائه خدمات، گامی مؤثر در راستای تحولات و پیشرفت روزافزون تکنولوژی می باشد.

خدمات

در دانشگاه هنر شیراز 2 نوع سیستم wireless وجود دارد.
  1- برای ارتباط‌ برخی از بخشهای دانشگاه با شبکه دانشگاه :برای ارتباط‌ برخی از بخشهای دانشگاه با شبکه دانشگاه، که امکان کابل کشی نمی‏ باشد، از این سیستم استفاده می‌گردد. آنتن مرکزی این سیستم در کنار سازمان مرکزی مستقر می‌باشد. در هر بخشی که نیاز به ارتباط بی‌سیم با شبکه دانشگاه می باشد، بایستی یک آنتن نصب گردد.
2- سیستم وایرلس Wi-Fi : این سیستم جهت اتصال کاربران به شبکه دانشگاه هنر شیراز می‏ باشد. در این سیستم کاربران می‌توانند با استفاده از رابط‌های شبکه‌ی بی‌سیم که در داخل پایانه خود (از قبیل کامپیوتر، موبایل ، laptop و ...) قرار دارد، متصل شوند و از سرویس‌های شبکه استفاده نمایند. لازم به ذکر است برای دسترسی به سرویس اینترنت دانشگاه هنر شیراز، باید پس از اتصال به Wi-Fi دانشگاه، از طریق وب‏سایت net.shirazartu.ac.ir نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایند. در حال حاضر تمامی ساختمان‏های دانشگاه تحت پوشش این سیستم می‌باشد و در آینده‌ي نزدیک نیز با توجه به گسترش سیستم مذکور، کل محوطه‏ های غیر قابل دسترس دانشگاه نیز تحت پوشش شبکه بی سیم قرار خواهند گرفت.
پست الكترونيكي دانشگاه با دامنه "shirazartu.ac.ir@" ازطريق آدرس http://mail.shirazartu.ac.ir:2095 قابل دستيابي مي‌باشد. اين سرويس جهت استفاده اعضاي هيات علمي و کارکنان راه‌اندازي شده است.  
دسترسی به FTP
FTP دانشگاه هنرشیراز به منظور دسترسی سریع تر اساتید و دانشجویان این دانشگاه به فایل های مورد نیاز خود که ممکن است حجم بالایی نیز داشته باشند، ایجاد شده است. در این قسمت می توان به انواع نرم افزارهای مورد نیاز از جمله آفیس، اتوکد و … دسترسی داشته باشید.
برای دسترسی به FTP دانشگاه هنر شیراز فقط از داخل دانشگاه مقدور مي باشد و برای ارتباط، کافی است به شبکه داخلی دانشگاه متصل شده (اتصال به اینترنت را قطع کنید) و به آدرس ftp:\\pro.Shirazartu.ac.ir مراجعه فرمایید.  
سرویس گردش امانات نوسا بخشی از سیستم کتابخانه دیجیتال سیمرغ است که وظیفه مکانیزه کردن امور مربوط به میز امانات از قبیل امانت و مدیریت سرویسهای رزرو و امانت از راه دور، تمدید، بازگشت، رزرو و ... را به عهده دارد. علاوه بر اینها امور دیگری از قبیل تهیه گزارشهای آماری چاپی، اطلاع رسانی به اعضاء و ... نیز از قابلیتهای این سیستم می باشد. برای دسترسی به این سرویس به وب‏سایت http://lib.shirazartu.ac.ir مراجعه فرمایید.
جهت تنظیمات حساب کاربری ( تغییر رمز عبور، مشاهده میزان مصرف و …) وب سایت http://vpn.shirazartu.ac.ir را کلیک کنید.
میزبانی وب و یا وب هاستینگ (web hosting) بستر اصلی استفاده از یک وب سایت را فراهم می‌کند. داشتن کیفیت در ارائه خدمات وب هاست (web hosting services) و ثبات در آن از جمله نکاتی است که در زمینه هاستینگ در مرکز داده دانشگاه دارای اهمیت است. مرکز داده دانشگاه، انواع سرویس های میزبانی (hosting services) خود، اعم از هاست ویندوز (windows web hosting) و هاست لینوکس (Linux web hosting) و... را ارائه می نماید.
پورتال دانشگاه هنر شیراز به آدرس http://www.shirazartu.ac.ir برای استفاده دانشگاهیان فراهم شده است. معرفی دانشکده‌ها و حوزه‌های مختلف، گروه های آموزشی، روزمه اعضای هیات علمی، اطلاعات، اخبار و .... از بخش‌های این پورتال می‌باشد.
امور سخت‌افزار و نرم‌افزار يكي از خدمات واحدهاي مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه هنر شیراز مي‌باشد كه امور پشتيباني از رايانه‌ها و كاربران دانشگاهی را بر عهده دارد. فرآيند خدمات فني سخت‌افزاري و نرم‌افزاری شامل خدمات مشاوره‌ای تخصصی، پيشگيري از خرابي و نصب و راه‌اندازي سیستم، تجهيزات سخت‌افزاري جديد، رفع مشکلات مربوط به سیستم و ارتقاء آن‌ها مي‌باشد.