• یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
ضرورت و اهمیت رشته موزه
امروزه موزه ها با موضوعات متنوع و در زمینه های گوناگون فعالیت دارند و موزه پدیده ای چند وجهی است. چرخه کاری در اکثر موزه های ایران در حال حاضر سیری خطی را طی می کند که نیاز به تغییر و بازخوانی دارد. گذار از رویکرد "موزه به مثابه یک گنجینه تک بعدی" که مسئولیت حفاظت و حراست میراث فرهنگی را به عهده دارد تا رسیدن به رویکرد "موزه به مثابه یک پدیده اجتماعی چند وجهی" که جریانهای فرهنگی را هدایت کرده موضوعی است که برای دستیابی به آن داشتن نگاهی تخصص گرا و کارشناس محور الزامی است. دوره کارشناسی موزه با تربیت متخصصان این حوزه تلاشی در جهت تحقق این رویکرد دارد.
نقش و توانایی دانشجویان رشته موزه
دانش آموختگان رشته موزه با دارا بودن توانایی علمی و عملی قادر خواهند بود در بخش‌های مختلف موزه مانند فعالیت‌های مرتبط با مدیریت مجموعه ها (معرفی، آموزش و پژوهش، نگهداری، نمایش و تفسیر اشیا موزه ) و در حوزه­‌های برون موزه‌­ای (تبلیغات، ارتباطات، کارشناسی اشیا) و یا زمینه های دیگر شغلی مرتبط چون مجموعه های خصوصی و گالری‌ها می­توانند تاثیرات قابل توجهی داشته باشند. رشته موزه صرفا در حوزه میراث فرهنگی تعریف نشده است و زمینه های دیگری چون میراث طبیعی و موزه های صنعتی و تجاری و موزه های مجازی و.. را نیز شامل می شود.
دانشگاه هنر شیراز از مهرماه سال 1392 شروع به پذیرش دانشجو در رشته موزه نموده است. بیش از 100 دانشجوی رشته موزه در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.