• یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
کتابخانه های دانشگاهی وظایف مربوط به پژوهش به طورمستقیم و وظایف مربوط به آموزش را به طورغیرمستقیم برعهده دارند. کتابخانه های دانشگاهی تنها زمانی می توانند نقش خود را برای پژوهش دردانشگاه به نحواحسن انجام دهند که قادربه برآوردن نیازهای اطلاعاتی پژوهشگران وارائه خدمات به آنها باشند، چون آنها به دامنه وسیعی از اطلاعات نیازمندند. وظایف پژوهشی کتابخانه های دانشگاهی شامل فراهم آوری، سازماندهی ونظارت، خدمات عمومی وفراهم کردن امکان دسترسی به اطلاعات می باشد.
اهداف و وظایف
1- کمک به برنامه درسی دانشگاه
2- کمک به تحقیق و پژوهش
3- کمک به برنامه ریزی های آموزشی دانشگاه
4- گردآوری متون اعم از کتب چاپی فارسی و غیر فارسی، نشریات ادواری واسناد مدارک، مواد سمعی و بصری و غیره
5- پشتیبانی از اهداف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی از طریق تامین نیازهای اطلاعاتی اساتید، دانشجویان و سایر کاربران
6- گردآوری مجموعه ای غنی از منابع اطلاعاتی علمی- تخصصی و مرجع در زمینه­های فعالیت دانشگاه و ارتقای سطح کمی و کیفی آن در جهت پاسخ گویی هر چه بیشتر به نیاز مراجعان.
8- گردآوری و سازماندهی مجموعه­ای از کتب، نشریات ادواری، پایان نامه­ها و سایر مواد مورد نیاز برنامه­های آموزشی، طرح­های تحقیقاتی و پایان­نامه­های دانشجویان.
9- گردآوری و سازماندهی مجموعه ای از منابع مرجع و کتابشناسی عمومی و تخصصی.
14- گردآوری و تجزیه و تحلیل آمار فعالیت­­های کتابخانه و گزارش آن به مقام مافوق.
16- تهیه راهنما و بروشورهایی به منظور آگاه کردن اساتید و دانشجویان از منابع و خدمات کتابخانه.
17- شناخت نيازهاي اطلاعاتي جامعه كتابخانه با توجه به برنامه­­ها و رشته هاي آموزشي دانشگاه.
18- انجام آموزش و راهنمايي­هاي لازم جهت جستجوي اطلاعات و بهره گيري هر چه بهتر از منابع
بخش فنی:
این بخش شامل قسمتهای زیر می­باشد و اصلی­ترین بخش یک کتابخانه تخصصی بحساب میآید .
- سفارشات و ثبت
- فهرستنویسی
- آماده سازی
- شلف خوانی
این بخش در دو قسمت فارسی و لاتین مجزا شده و شامل فعالیت های زیر می باشد:
- سفارشات
برای تجهیز کتابخانه ابتدا مطابق با مراجعه کنندگان منابع را تهیه کرده چراکه با شناخت کامل به جامعه استفاده کننده بهتر می توان این کار را انجام داد و در واقع جزء کارهای یک کارشناس متخصص به حساب می آید.
- ثبت دفتری
بعد از سفارش،تهیه لیست و خرید منابع برای استفاده درکتابخانه باید بخش فهرست نویسی انجام گیرد.
- فهرست نویسی
در علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی، فهرست‌نویسی به فرآیندی گفته می‌شود که برای آماده‌سازی یک کتاب، یا یک مجموعه مکتوب، یا چندرسانه‌ای انجام می‌شود تا دستیابی سریع و صحیح به آن کتاب یا مجموعه میسر شود. هدف اصلی فهرست‌نویسی، برقراری نظمی است که به کمک آن کتابدار و مراجعه کننده بتوانند به راحتی کتاب مورد نیاز خود را از میان کتابهای موجود در کتابخانه بیابند. که رده بندی و فهرست نویسی این کتابخانه براساس کتابخانه کنگره آمریکا می باشد. در کتابخانه ملی ایران برای هر کتاب یک فهرست‌نویسی پیش از انتشار صورت می‌گیرد که به اختصار فیپا نامیده می‌شود.که کتابدار با فراخوانی کتاب مورد نظر خود از کتابخانه ملی اطلاعت کتاب را بدست آورده و کتاب آماده بخش آماده سازی و ثبت میگردد .
- آماده سازی
در این بخش برای اینکه به راحتی کتابها در قفسه ها قرار گیرند و آماده استفاده شوند . به آنها لیبل بارکدوعطف زده می شود .
- شلف خوانی: شلف خوانی در هر ترم یا هر سال تحصیلی صورت میگیرد . علت این کار هم آمار گیری دقیق از کتب و منابع می باشد .
عضویت :
دانشجویان گرامی به محض قبولی وثبت نام در دانشگاه هنر شیراز به عضویت کتابخانه در می آیند و می توانند از خدمات کتابخانه ای استفاده کنند .
بخش مخزن :در این بخش کتابها بر اساس رده بندی کنگره آمریکا در قفسه ها قرار گرفته اند . سیستم استفاده از کتابها در این دانشگاه به صورت باز است به این صورت که دانشجو در ابتدا آموزش لازم را جهت استفاده از کتابها میبند و پس از آموزش خود به صورت آزاد به جست و جوی کتاب باسیستم پرداخته و سپس کتابها را از قفسه بر میدارد .
قفسه کتابهای مرجع در کنار سایر قفسه ها در فضای کتابخانه قرار گرفته است . که استفاده کنندگان فقط باید در کتابخانه و در قسمت میز مرجع از کتابها استفاده کنند تعداد کتابهای موجود در کتابخانه 6332 نسخه کتاب می باشد. که شامل کتابهای لاتین و فارسی میباشد. کتابهای رشته معماری داخلی، مرمت بنا، باستان شناسی، موزه در ساختمان شماره یک(ادبیات) و کتابهای رشته فرش، ادبیات نمایشی و گرافیک و نقاشی در ساختمان شماره دو(خیرات) موجود می باشد.
کتابخانه عضویت سایر پایگاه ها از جمله پایگاه مرکز منطقه ای شیراز را دارد که استفاده کنندگان گرامی(کسانی که به عضویت کتابخانه درآمده اند) میتوانند به صورت مستقیم به کتابداران مراجعه کنند یا اینکه خود مقالات مورد نظررا در پایگاه یافته و از طریق ایمیل به کتابدار اطلاع دهند و کتابدار مقالات مورد نیاز مراجعه کنندگان را در اختیارشان بگذارد .
ایمیل کتابخانه : library1@shirazartu.ac.ir