• یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
معرفی رشته
تئاتر، کهن ترین و آئینی ترین هنرهای زیبا است که در قرن پنجم پیش از میلاد در یونان تثبیت شده است. رشته ی نمايش يكي از رشته هاي مهم هنري در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي جهان و از محبوب ترین و پر مخاطب ترین رشته ها است. اين رشته در مقطع كارشناسي در ایران، داراي پنج گرايش ادبيات نمايشي، كارگرداني، بازيگری، دکور و صحنه آرايي و نمايش عروسكي است.
ادبیات نمایشی ازگرایش های اصلی و پایه ای هنرهای نمایشی است که ارتباط مستقیم با ادبیات و فلسفه دارد از این رو یکی از پیچیده ترین رشته های هنری دانشگاهی محسوب می شود. دانشجویان این رشته در طول دوران تحصیل از طریق بررسی اصول و فنون و شیوه های نگارش متون دراماتیک، شناخت کاربردی سبک های ادبی وهنری، با ممارست در تجزیه و تحلیل عناصر نوشتاری و اجرایی به طور خاص قابلیت نویسندگی نمایشنامه و نقد نمایش و به طور عام، توانایی نویسندگی ژانرهای مختلف ادبی را کسب خواهند کرد. با توجه به پشتوانه ی غنی ادبیات فارسی و تمدن باستانی ایران، ادبیات نمایشی علاوه بر ارتقاء هنرهای نمایشی و اجرایی می تواند در تمامی عرصه های علوم انسانی مؤثر باشد.
هدف رشته ی ادبیات نمایشی تربیت نویسندگانی است که مهارت نوشتن انواع متون نمایشی و ادبی را داشته و در نقد و بررسی و پژوهش نیز توانمند باشند. حوزه های کاری آن ها، تئاتر، سینما، رادیو و تلویزیون خواهد بود و موفقیت دانش آموختگان این رشته، علاوه بر استعداد، به تسلط آن ها بر زبان و ادبیات فارسی، توانایی زبان ورزی و داشتن ذهن و زبانی پویا، خلاق و مبدع بستگی خواهد داشت.

 

  • English
  • فارسی