• یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
نقاشی به‌عنوان یکی از گرایش‌های اصلی «هنرهای تجسمی» از جمله کهن‌ترین شیوه‌های آفرینش و بیان خلاقانه در تاریخ بشری است. هنرمند نقاش با بهره‌گیری از عناصر بنیادین بصری و تجسمی می‌کوشد ایده و اندیشه خود را درباره مهم‌ترین موضوعات انسانی، ملموس و رؤیت‌پذیر سازد. بی‌واسطگی هنر تجسمی و ارتباط سریع‌تر و عمیق‌تری که با بیننده برقرار می‌کند، بر قدرت تأثیرگذاری این شیوه از بیان می‌افزاید و از این‌روست که هنرمند به‌مانند دیگر فعالان حوزه فرهنگ می‌تواند نقشی مهم و اثرگذار در پرورش معنوی و اخلاقی جامعه ایفا کند. هنر نقاشی همراه با تحولات زمان معاصر، به‌ویژه انقلاب رسانه‌ای و ارتباطی تغییراتی را از سر گذرانده‌است و چون گذشته تنها محدود به خط و سطح و رنگ نیست و صرفاً بر ارتباط یک‌سویه هنرمند و مخاطب اتکاء ندارد. این دگرگونی‌ها بر آموزش آکادمیک نقاشی نیز اثرگذار شده‌اند و مراکز آموزش عالی هنرهای زیبا، رویکردهای میان‌رشته‌ای و چندرسانه‌ای در پرورش مهارت‌های قوه خلاقه در پیش گرفته‌اند.
دانشگاه هنر شیراز به‌عنوان چهارمین مرکز آموزش عالی هنر در ایران، از طریق آزمون سراسری و کسب رتبه‌های قابل‌قبول، پذیرای دانشجویان توانمند، مستعد و علاقه‌مند در مقطع کارشناسی نقاشی است. آموزش علمی و حرفه‌ای نقاشی مطابق با سرفصل روزآمد و بازنگری‌شده این رشته، مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی آموزشی در نظر گرفته شده‌است تا هدف پرورش مهارت‌ها و توانایی‌های چندگانه دانشجویان تأمین شود. از این رو، در دوره تحصیلی کارشناسی نقاشی، علاوه بر آموزش مهارت‌های فنی و یدی، بر فراگیری علوم جدید از جمله هنرهای دیجیتال و مالتی‌مدیا تأکید، و در این زمینه دروس مجزا و اختصاصی تعریف شده‌است. در کنار مهارت‌های بیانی و تجسمی، دانشجویان از دانش نظری و تحلیلی هنر (در موضوعات تاریخ هنر و تجزیه‌وتحلیل روشمند آثار هنری) نیز بهره‌مند می‌گردند تا قادر باشند علاوه بر خلق اثر هنری، معنای آثار هنری را دریابند و با تأملی عمیق‌تر در زیست فرهنگی معاصر، پیچیدگی بیان هنری در دنیای امروز را درک کنند و به ایده‌های خود، بیان و تجسم متناسب ببخشند.
کسب رتبه‌های برتر در آزمون سراسری کارشناسی ارشد و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر جهان، بخشی از دستاوردها و موفقیت‌های دانش‌آموختگان رشته نقاشی در دانشگاه هنر شیراز است.