امام علی (ع) فرمودند : علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف.

گزارش نشست تخصصی هنرهای چند رسانه ای و باز ابداع رسانه ی تئاتر

گزارش نشست تخصصی هنرهای چند رسانه ای  و باز ابداع رسانه ی تﺋاتر به نقل از خبرگزاری مهر
 
12 دی ماه 1394 دانشگاه هنر شیراز با همکاری اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی  فارس 

این نشست با تلاوت آیات قرآن و سرود ملی کشور آغاز شد. ابتدا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با استقبال از همکاری های علمی و آموزشی کشورهای ایتالیا و ایران در رشته های فرهنگی و هنری تئاتر آینده  را تئاتر دیدنی ها  و  نه تئاتر گفتارها توصیف کرد.دکتر بهزاد مریدی با بیان اینکه همه آنچه در صحنه اتفاق می‌افتد، از بازی بازیگر گرفته تا نور، طراحی صحنه و لباس، تصاویری را می‌آفریند که مقصود نویسنده یا کارگردان تئاتر را نشان می‌دهد، افزود: از این روست که به جز دیالوگ یا عنصر کلام، غالب عناصر صحنه تصویری هستند.نقش و اهمیت تصویر در تئاتر مدرن بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند وی ادامه داد: این تصویر یا تصاویر با وحدت و هماهنگی و هارمونی‌ای که کارگردان در صحنه به وجود می‌آورد، معانی و مفاهیم مورد نظر خویش را به تماشاگر منتقل می‌کند و از این رو نقش و اهمیت تصویر در تئاتر مدرن بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند، زیرا امروزه در اغلب نمایش‌های مدرن، نقش کلام کمتر از عناصر دیگر صحنه مورد تأکید نمایشنامه نویسان و کارگر‌دانان معاصر قرار می‌گیرد.

 دکتر مریدی تاکید کرد: هر‌چند هیچ‌یک از نمایش‌های مدرن از کلام - چه دیالوگ چه مونولوگ - بی‌بهره نیستند. امروزه در تئاتر پست مدرن، تئاتر پر‌فورمنس، نقش و اهمیت تصویر و قدم برداشتن به سوی تئاتر تصویری، نمود بیشتری یافته است. شاید این امر بدین دلیل است که با تئاتر تصویری تعداد مخاطبان و تماشاگران تئاتر بیشتر می‌شود و وی را به تفکر بیشتر وا می‌دارد، زیرا در این نوع تئاتر حس نمایشی صحنه بیشتر شده و تصاویر متحرک پی در پی، اتفاقات درام را بهتر نشان می‌دهد و از کلام پرهیز می‌شود.
در این سمینار، رئیس دانشگاه هنر شیراز با بیان اینکه همواره ایتالیایی ها برای ایرانی ها قابل احترام بوده اند، عنوان کرد: تمام تلاش ما برای تبادل فرهنگی و علمی با این کشور و مراکز علمی آنهاست.دکترعلیرضا عسگری با اشاره به اینکه برگزاری سمینارهای تخصصی هنر معاصر  به همت دانشگاه هنر شیراز در استان فارس ادامه دار خواهد بود ، این سمینار را در راستای گسترش تبادل علمی و فرهنگی دو کشور  ایران و ایتالیا دانست.وی  با اشاره به اینکه  دانشگاه هنر شیراز با دانشگاه تورین ایتالیا  تفاهم نامه همکاری دارد از عقد تفاهم نامه ای میان دانشگاه هنر شیراز و دانشگاه ساپینتزا رم- ایتالیا در حوزه هنرهای دیجیتال و تئاتر در آینده نیز خبر داد و گفت: امیدواریم با فراهم شدن مقدمات این تفاهم نامه تبادلات علمی فرهنگی میان کشورهای ایران و ایتالیا گسترده تر شود.ریاست دانشگاه هنر شیراز خواستار برداشته شدن گام های موثری در هنرهای دیجیتال و نمایش به واسطه این تبادل شد.
  
در ادامه این نشست رضا پورزرین، معاون آموزشی دانشگاه هنر شیراز به بیان ویژگی های هنر معاصر و پیدایی تکنولوژی های جدید و فن آوری های تصویر الکترونیک و دیجیتال و ورود آن به عرصه ی هنری در چند دهه ی پرداخت. وی با بیان اینکه نوئل کارل با نظریه ی اختصاصی بودن رسانه ها به محدودیت هر یک از قالب های هنری در بستر بیانی آنها اشاره می کند ((دیدگاه اختصاصی بودن رسانه مبتنی بر این است که هر صورت هنری دارای قلمروی بیان و آفرینش مخصوص به خود است)). وی گفت: هنرهای چند رسانه ای زمینه ای را فراهم می آورد تا هنرمند فارغ از محدودیت های استفاده از یک رسانه واحد ارتباط چند گانه ای را با مخاطب برقرار کند. یک اثر هنری چند رسانه ای می تواند حرکت کند، و به جای بودن در یک حالت ایستا، زمانی را به خود اختصاص دهد یا فراتر از یک فاصله ی زمانی امتداد یابد. هنرمندان بسیاری با گرایش های مختلف هنری با به خدمت گرفتن ابزار تکنولوژیکی    و ویدئوهای چندگانه در آثار خود و تلفیق آنها با چندین رسانه ی هنری به طور همزمان، مرزهای هنری پیشین را گسترش دادند. از شاخص ترین این هنرمندان باید به بیل ویولا، لری اندرسون، بروس نیومن و بسیاری دیگر اشاره کرد. از جمله دستاوردهای این تحول استفاده از فضاهای سایبرنتیک و همین طور خلق آثار واقعیت مجازی می باشد.

  در ادامه دکتر لیلی گله داران، عضو هیئت علمی این دانشگاه به پیوندهای هنرهای دیجیتال و تئاتر پرداخت و گفت: هنگامی که گروتفسکی با تئاتر بی چیز تمام بار نمایش را بر تن و روان بازیگر گذاشت،  شاید هیچگاه تصور نمی کرد روزی به تئاتر بدون بازیگر رسید.وی به بیان چیستی و کیستی بازیگر در چهار دهه گذشته پرداخت و گفت: به ویژه با پدیداری هنر پرفورمنس موضوع تقلیل نقش بازیگر مطرح شد. بدین گونه که در پرفورمنس آرت بازیگر تبدیل به پرفورمر و اجراگر شد.اما این تقلیل مرتبه بازیگر تا آنجا پیش رفت ؟ تا حد تنزل به اپراتور یا بیشتر از آن تا حد تبدل  به شیء ؟وی با اشاره به  تغییر پارادایم بازیگر و بازیگری در تئاتر  معاصر  گفت:  منظور از حذف بازیگر حذف بازیگر سنتی  است و نه حذف مطلق آن، وقتی بازیگر به  انحا و اشکال دیگر نمود می یابد .  بازیگر تﺋاتر امروز دیگر الزاما  انسان نیست می تواند تصویر مجازی او یا حتا یک شی باشد  یا دقیقن خود تماشاگر .وی در پایان، خاطرنشان کرد که تکنولوژی دیجیتال باعث گسترش  مفاهیم مکان و زمان شده اند و تئاتر امروز دنیا تئاتر صحنه است.

پیوند هنر مدرن ایران و جهان به واسطه ایتالیا شکل گیرد

در ادامه پروفسور والنتیا والنتینی چهره  علمی و هنری  مطرح در اروپا و هیات علمی  هنرهای نمایشی دانشگاه ساپینزای رم ابتدا پیوند میان ایران و ایتالیا را به واسطه تبادل دانشجو برشمرد و گفت: امیدوارم در آغاز سال نو میلادی بشود رابطه ای هنری و علمی در زمینه هنرمدرن ایران و جهان به این شکل رقم بخورد.
وی درباره نقش و رویکرد تکنولوژی دیجیتال در هنر تئاتر با طرح این پرسش که آیا تکنولوژی تحولی در دراماتورژِ دو دهه اخیر ایجاد کرده است، ابراز داشت: قرار نیست درباره یک ژانر نوین در تئاتر امروز سخن گفت.

وی افزود: با توجه به اینکه فناوری های نوین تمام ابعاد زندگی روزمره را تحت تاثیر خود قرار داده اند، بنابر این در مورد آنچه بیرون از زندگی قرار دارد سخن به میان می آید.
وی با اشاره به اینکه تئاتر دیجیتال از دهه 90 میلادی با ایجاد فرمهای دورگه در هنر متحول شد، ادامه داد: نمونه این رویداد ها در تئاتر به شیوه «Live time Film» دیده می شود. سینمای کلاسیک در سالن تاریک و پرده ای دیگر موزه ای شده است، بنابراین تمام هنرها به ماورای بارزه های خود سوق یافته اند.تکنولوژی دیجیتال باعث شد روی صحنه تئاتر صحنه های دیگری آورده شود

وی با اشاره به این گفته «بانی مارانکا»، محقق آمریکایی که اعتقاد دارد «مدیاتورژی» در مقابل دراماتورژی قرار دارد، ادامه داد: با توسعه دیداری، تکنولوژی دیجیتال باعث شد روی صحنه تئاتر صحنه های دیگری آورده شود. انگار که صحنه هم مجازی و هم واقعی است.عضو دپارتمان هنرهای نمایشی دانشگاه ساپینزای رم با بیان اینکه تکنولوژی دیجیتال باعث شده جزییاتی که در هنر تئاتر نیست به آن افزوده شود، ابراز کرد: بنابر این در صحنه تئاتر نادیدنی ها و تصاویر ذهنی افزوده شده است.در ادامه این سمینار که با حضور دانشجویان و اهالی هنرهای نمایشی و تئاتر برگزار شد پروفسور والنتیا والنتینی با نمایش نمونه هایی به معرفی و بررسی آثار ویدﺋو٬ نمایش اینستالیشن، اینتراکتیو٬ پرفورمنس و موزه های روایی گروه Studio Azzurro پرداخت.

پرفسور والنتینا والنتینی مدرس دروس نمایشی و مدیای جدید در دپارتمان هنرهای نمایشی دانشگاه ساپینزای رم است که ورکشاپ «صدا در تئاتر» را برای دانشجویان تئاتر در ایران برگزار کرده است که تحقیقات پیوسته ای با تاکید بر نمایش های قرن ٢٠، به خصوص روابط میان تئاتر و هنر و تکنولوژی جدید دارد. از جمله تالیفات او می توان به "تئاتر ذهنی، اتفاقات تئاتر و مدیای جدید"، "تئاتر ذهنی، تئاتر دیداری شنیداری" و " جهان ها بدن ها، مواد" و تئاتر اواخر قرن ٢٠"  " دراماتورژی صوتی" و کتاب هاو مقالات متعدد دیگر در تاتر معاصر اروپا و امریکا و هنرهای ویدئویی اشاره کرد.
 
 
   1394/10/16 15:12

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
8/10 (تعداد آرا 1 نفر )