امام علی (ع) فرمودند : علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف.

همایش بزرگداشت روز جهانی موزه در شیراز

(1395/2/30) همایش بزرگداشت روز جهانی موزه در شیراز
رسیدن به توسعه پایدار با تقویت موزه ها میسر می شود
 
 
رئیس دانشگاه شیراز گفت:یکی از را ههای توسعه پایدار،تقویت موزه هاست و تقویت این بخش،به پیشرفت،آبادانی و سرمایه آینده کشور کمک شایانی خواهد کرد.

مطبوعات فارس/پرستو برکتی-دکتر مجید ارشاد در همایش روز جهانی موزه و میراث فرهنگی که در موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز و با حضور جمعی از مسئولین استانی برگزار شد،افزود:موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز با سابقه ای 50 ساله و با کمک استادان این دانشگاه و با حداقل امکانات راه اندازی شود و امروز به بلوغ کامل خود رسیده است.

وی گفت:این موزه به عنوان اثری ارزشمند و اثر بخش در شهر شیراز است و هدف از آن آموزش های بصری به بازدیدکنندگان است.

ارشادی با بیان اینکه آموزش کلید هر کاری است،اظهار داشت:جامعه پیشرفته نیازمند آموزش های درست و صحیح است و آموزش صحیح  باید از سطوح ابتدایی تا مقاطع بالاتر نهادینه شود.

این مقام مسئول ادامه داد:برای شناخت یک جامعه پیشرفته نباید به سراغ تکنولوژی و کارخانجات آنها برویم بلکه باید مدارس و مکان های آموزشی آن جامعه را مورد توجه قرار دهیم.

وی تصریح کرد:اگر در مدارس آموزش های صحیح به دانش آموزان داده شود مطمئنا جامعه پیشرفت خواهد کرد.

رئیس دانشگاه شیراز گفت:امروزه کشوره ها ی پیشرفته به تربیت دانشجویان و دانشگاه های نسل سوم یعنی دانشجویان کارآفرین و نوآور روی آورده اند و تقویت موزه ها نیز در خلاق و نوآوربودن کودکان و نوجوانان ما نقش بسزایی خواهند داشت.

ارشادی با اشاره به اینکه کار نگهداری از موزه ها کار بسیار سختی است،افزود: دانشگاه شیراز در جهت ارتقاء علمی کشو،کار تکمیل و نگهداری موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی را بر عهده گرفته است و سالانه مبلغ ا میلیاردو500هزارتومان هزینه نگهداری این موزه از طرف دانشگاه شیراز تامین می شود و تنها  درآمدی که دانشگاه شیراز از این موزه بدست می آورد ،معادل 400میلیون تومان است.

عشق و علاقه لازمه کار موزه داری است
رئیس دانشگاه هنر شیراز، دکتر علیرضا عسکری نیز در این همایش ضمن تبریک روز جهانی موزه،افزود:مدیریت موزه کار بسیار سختی است و لازمه ی این کار عشق و علاقه است.

وی ادامه داد:مدیر موزه باید از توان و بهره وری علمی لازم برخوردار باشد تا بتواند از منابع فرهنگی به درستی نگهداری کند و پیام این آثار را به جهانیان ابلاغ کند.

دکترعلیرضا عسکری با اشاره به اینکه احترام به موزه،تکریم به بزرگان و اندیشه ی آنهاست،تصریح کرد:شهر شیراز برون مایه های تاریخی و فرهنگی بسیار قویی دارد که باید با آموزش های دانشگاهی پشتوانه های این دانش بیشتر شود و دستگاه های اجرایی نیز از این دانش دانشگاهی بهرمند شوند.

این مقام مسئول در ادامه بیان داشت:موزه با کلکسیون فرق دارد و در واقع موزه بنیان جامعه بشری است.

وی گفت:در حال حاضر بخش باستان شناسی دانشگاه هنر در حال کاوش در تپه پوستچی است و فعالیت های آنها ستودنی است و همچنین گروه مرمت بناهای تاریخی دانشگاه هنر در حال مرمت بناهای تاریخی شهر شیراز هستند.

رئیس دانشگاه هنر شیراز افزود:انسان معاصر متفاوت تر از انسان گذشته است و انسان معاصر نیازمند موزه است.

دکترعلیرضا عسکری گفت:شهرهای ارزشمند باستان شناسی مانند پارسه،تخت جمشید،شهر گور،شهر فیروزآباد و دیگر شهرهای باستانی فارس با اندیشه های باستان شناسی کاویده شده اند و ما تنها 5 درصد از این تمدن را می شناسیم و 95 درصد از اندیشه ایرانی و بشری و آنچه که ارزش جهانی دارد در دل محوطه های باستانی به امانت هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس ،دکتر حمیدرضا آذری، در این همایش،گفت:موزه بیانگر دستاورد های بشری پیشینیان تا به امروز است.

وی ادامه داد:در کشورهای توسعه یافته،موزه ها هویت را به خوبی نشان می دهد و درآمد آنان بسیار است،مانند موزه لور فرانسه که از لحاظ گردشگری میزان درآمد آن سالانه معادل تاسیس 1الی 2موزه کوچک است.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس با اشاره به افتتاح موزه صنعت برق فارس در این همایش ،افزود:موزه برق نوجوانان و جوانان را با سیر تکاملی تولید برق و الکتریسیته آشنا می کند و به آنها می آموزد که انسان ها در طول تاریخ باخلاقیت توانسته اند برای جامعه بشری رفاه را به ارمغان بیاورند.

وی گفت:موزه ها برای کشورها پرهزینه هستند اما این هزینه ها شکوفا شدن استعداد ها را در پی دارد و حس ابتکار و خلاقیت را در  مردم به وجود می آورد.

دکتر حمیدرضا آذری به تاسیس نخستین موزه مطبوعات بین المللی ایران اشاره کرد و افزود:این موزه در شیراز قرار دارد و بسیار ارزشمند است و وجود چنین موزه هایی نشان دهنده جایگاه خاص پژوهش بوده و موزه مطبوعات به لحاظ اینکه اولین در کشور است منحصر به فرد بوده و می تواند جایگاه مناسبی برای پژوهشگران باشد.


در ادامه تفاهم نامه ای بین دانشگاه شیراز و آموزش و پرورش فارس  در خصوص ارتقاء و گسترش همکاری های علمی و آموزشی امضاء شد.

معاون آموزشی و تحصیلات دانشگاه شیراز،دکتر سید محسن تقوی در این خصوص گفت:با این تفاهم نامه دانش آموزان می توانند از امکانات موزه تاریخ طبیعی استفاده و در کارگاه های آموزشی و سمینار ها جهت ارتقاء سطح علمی خود استفاده کنند.

در حاشیه این مراسم،مهندس محمد مهدی اسلام نژاد از یک پرنده شاهین نادر و ارزشمند به نام بالابان،یک طاووس و یک شیر تاکسیدرمی،کانال آتش فشان،خمره ای با قدمت 3هزار سال ،فسیلی از یک گاو دریایی کشف شده در روستای خلیلی مربوط به 54 میلیون سال ومومیایی دختر 8ساله منتصب به یزدگرد سوم و به قدمت 8000سال رونمایی کرد.

 

 
   1395/2/30 14:39

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )