امام علی (ع) فرمودند : علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف.

تپه پوستچی می تواند یک قطب گردشگری برای شهر شیراز باشد

(1395/3/17) رئیس دانشگاه هنر شیراز:
تپه پوستچی می تواند یک قطب گردشگری برای شهر شیراز باشد
دکترعلیرضا عسکری گفت: برای رسیدن به یک درک صحیح از نوع زندگی مردمان گذشته باید از دل تاریخ و سنگ و سفال مطالعات گسترده ای انجام شود و اطلاعات بدست آمده از ادوار تاریخی کشف شده می تواند یک قطب گردشگری برای شیراز و  برای ایران باشد،قطبی که تاریخ ایران را تا چند هزار سال تغییر خواهد داد.

مطبوعات فارس/پرستو برکتی-رئیس دانشگاه هنر شیراز در حاشیه بازدید عضو شورای شهر از کارگاه کاوش تپه باستانی پوستچی،افزود:در تلاش هستیم تا در محوطه تپه باستانی پوستچی علاوه بر ایجاد محیط گردشگری سایت موزه ای را نیز راه اندازی  نماییم.

دکتر عسکری بیان کرد:دانشگاه هنر شیراز با انعقاد تفاهم نامه ای با پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی سعی دارد تا تحقیقات باستان شناسی و پژوهشهای بنیادی بیشتری در زمینه باستان شناسی و این محوطه داشته باشد.

رئیس دانشگاه هنر شیراز گفت:آینده این تپه با همکاری دانشگاه هنر شیراز ، سازمان میراث فرهنگی فارس، پژوهشگده باستان شناسی کشور و شهرداری شیراز قطعا آینده خوبی خواهد بود.

وی افزود:برای نسل جدید خوب است که بتوانند با افتخار از قدمت شش هزار و 500 ساله خودشان یاد کنن و در برار سایر ملت‌ها و فرهنگ‌ها  بگویند در جایی که زندگی می کنیم شش هزار سال تجربه وجود دارد.

  این مقام مسئول ادامه داد: این محوطه نیازمند توسعه است و  نوع توسعه  این منطقه نیز فرهنگی است به همین دلیل باید بنبان تاریخی و فرهنگی شیراز را به نسل معاصر انتقال دهیم.

وی با اشاره به اینکه مطالعات علمی هم در جای خود مهم و ارزشمند هستند  و هم از نظر فرهنگی به توسعه شهر شیراز کمک می کند،افزود: با توجه به اینکه تپه پوستچی در بیابان نیست و در دل شهر شیراز قرار دارد به راحتی می توان ظرفیتهای توسعه فرهنگی را برای محوطه فراهم کرد و از لحاظ علمی، پژوهشها را نیز ادامه خواهیم داد .

محمود رضا طالبان، نائب رئیس شورای شهر شیراز در حاشیه بازدید از کاوشهای تپه پوستچی،گفت: مورخان همواره شهر استخر را به عنوان قدیمی ترین محوطه دارای تمدن معرفی می کنند که و این تپه نقطه عطفی در تاریخ دشت شیراز خواهد  شد.

وی افزود: مدیریت شهری در جهت تغییر تاریخ مدنی شهر شیراز و همچنین ادامه کاوشهای تپه باستانی پوستچی و حفاظت از این منطقه ،حمایت خواهد کرد.

نائب رئیس شورای شهر شیراز بیان کرد: با کارهایی که همکاران در دانشگاه هنر انجام داده اند یافته های بزرگی به دست آمده است. اینکه مدنیت شیراز به چه زمانی بر می گردد وکمک شایانی به  این شهر شیراز خواهد کرد.

وی گفت: از آنجایی که این محوطه و دستاوردهای تاریخی آن به شهر شیراز بر می گردد و یک موضوع کاملا فرابخشی است، به طور حتم مدیریت شهری شیراز چه شهرداری و چه شورای شهر از این اقدام حمایت می کنند تا هرچه سریعتر به جمع بندی برسد.

دکتر علیرضا سرداری ،سرپرست مشترک تیم کاوش تپه پوستچی در جریان بازدید عضو شورای شهر از روند کاوش در این تپه باستانی گفت:با صدور مجوز های لازم کاوش های خود را از 12 اردیبهشت تا به امروز در این تپه انجام داده ایم.

وی از کشف حدود یک هزار شیء باستانی از این تپه در جریان کاوش‌های اخیر خبر داد و افزود: این محوطه باستانی اطلاعات بسیار مناسبی را از دشت شیراز در اختیار ما قرار خواهد داد و نشان می دهد که پهنه شیراز از  دوران باستانی  نیز محل سکونت بوده است.

دکتر سرداری با اشاره به اینکه این کاوش‌ها کار مشترک پژوهشگاه میراث و دانشگاه هنر است، افزود: تپه پوستچی یک سایت پیش از تاریخ و متعلق به هزاره پنج قبل از میلاد است به بیان دیگر این تپه حدود هفت هزار سال قدمت دارد که چنین قدمتی در شیراز بی نظیر است.

سرپرست مشترک تیم کاوش تپه پوستچی ادامه داد: پیشینه تاریخی و عکس‌های هوایی موجود از این تپه در سال ۴۸ حاکی از این است که مقابل این تپه منازل مسکونی با همین قرینه وجود داشته است که نشان می دهد که وسعت تپه بیشتر از وضعیت کنونی آن است.

دکتر سرداری اظهار داشت:در صورت به نتیجه رسیدن اطلاعات بدست آمده از کاوش ها، قدمت این تپه به دوره باکون یعنی شش هزار ساله خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه چند ماه پیش رئیس دانشگاه هنر این تپه را به ثبت ملی رساند، افزود: کاوشهای ما در اولین مرحله شامل گمانه زنی می شود که در این راستا دو فضا به عنوان کارگاه کاوش مورد استفاده قرار گرفت و لایه هایی که در این کاوش پیدا شد با یکدیگر مطابق داشتند.

سرپرست مشترک تیم کاوش با اشاره به شواهدی که از کاوش به دست آورده اند نیز بیان کرد: روستایی که در تپه وجود داشت خشتی  و با سقف‌های کاه و چوب بوده است که به علت فرسایش های ناشی از بلایای طبیعی تخریب می شود و بعد از ۱۰۰ سال دوباره بنا ساخته شده و این چرخه به توالی تکرار شده است و بنا داریم که این مراحل را تفکیک کنیم.

وی گفت: اشیاء کشف شده از این محوطه، شامل حدود ۸۰۰ قطعه سفال، ۲۰۰ قطعه ابزار سنگی و حدود ۳۰ قطعه شیء دیگر بوده است.

در ادامه این بازدید حسنعلی عرب سرپرست مشترک تیم کاوش این تپه،افزود: هدف اولیه از این کاوش آموزش دانشجویان باستان شناسی دانشگاه هنر بود ولی با توجه به آثاری که به دست امد و حجم کار که خیلی زیاد بود اهداف ما نیز جنبه پزوهشی تر به خود گرفت و اکنون هدف‌ها تفاوت دارد.

 عرب گفت: این زمین شش متر ارتفاع دارد که هر قسمت از آن یک لایه تاریخی است و ما حدس می‌زنیم تا دو متر زیر سطح آسفالت نیز چند لایه وجود داشته باشد. هر قسمت مربوط به دورانی از تاریخ است که هنوز کسی آن را نشناخته است.

او گفت: احتمالا در این محوطه ما به دوره نوسنگی باسفال و حتی بدون سفال هم می‌رسیم. این دوران تقریبا 9 هزار سال پیش است.


سرپرست مشترک تیم کاوشاضافه کرد: در اطراف این منطقه کانالی وجود داشته که آب رودخانه همین حوالی را به سمت این منطقه می‌کشانده، کانالی که با هدف انتقال آب برای رفع احتیاج انسان‌هایی که در این نقطه زندگی می‌کردند.
 
عرب با اشاره به کم نظیر بودن این کارگاه نیز بیان کرد:  می توان کارگاه های کاوش را گسترش داد و نتایج را در قالب یک سیات موزه به نمایش گذاشت.

وی ادامه داد:سازه های زیادی در این تپه کشف شده که  یکی از کشفیات شاخص ما در این حوزه «کف خشت فرش» بوده است و با دستاوردهایی که از این کاوشها حاصل می شود می توان جنبه های زیادی از قدمت تاریخ شیراز را نمایان کرد.

این سرپرست به کشف  سنگ مادر، در همین نقطه اشاره کرد و اظهار داشت: تعداد زیادی سنگ مادر در این تپه کشف شده که قاعدتا برای یک نیاز معمولی نبوده است وبیانگر این است که سنگ مادر همیشه باید در کارگاه‌ها وجود داشته باشد. کارگاه‌هایی که با ابزارهای خاصی سنگ‌ها را بشکنند و به تکه‌های کوچکتر و ابزارهایی برای شکار و برای کشاورزی تبدیل کنند.

وی بیان کرد: یک نکته جالب در این محوطه کشف گچ  بود که به صورت خام از این گچ در ساختمان سازی استفاده نموده اند در حالیکه در دوره های نوسنگی گچ دیده نمی شود.

این سرپرست مشترک تیم کاوش با اشاره به دیگر اقلام مکشوفه نیز بیان کرد: در محوطه مهرهای صدفی نیز به دست آمد که نشان از وجود ارتباطات مردم این منطقه با خلیج فارس و دریا بوده است و همچنین ابزارهای سفالی که بر روی آن خطوط هندسی مختلفی  نیز دیده می شود.

عرب با اشاره به اینکه یک سازه مهم این تپه دیوار خشتی یکی از خانه های آن دوران بود، بیان کرد: در این دیوار یک دیوار پشتیبان نیز قرار دارد که نشان می دهد ساکنان بعد از چند دوره یاد گرفته بودند برای جلوگیری از حراب شدن دیوار یک دیوار پیشتیبان نیز بسازند که نشان می دهد یک مرحله از تکنولوژی معماری در اینجا پیشرفت کرده تا دیوار ریزش نکند.

وی گفت: ابعاد خشتهای کشف شده در این تپه ۲۰ در ۲۰ است.

عرب گفت: این محوطه در خطر نابودی قرار دارد و برآوردها حاکی از آن است که این تپه بیش از 20هکتار بود و امروزه تنها ده هکتار آن باقی مانده  و تا به حال 50 درصد آن کاملا از بین رفته است و مقدار باقی مانده نیز کاملا آشفته است و لودر تا یک متر سطحی آن را تخریب کرده است. میراث فرهنگی باید برای این زمین کاری کند.

وی افزود:مجوز صادره برای کاوش از دهم اردیبهشت تا 19 خرداد سال 95 است، پس از آن اجازه فعالیت نداریم و در پایان این زمان باید زمین‌ها را دوباره پر کنیم و برویم.

گفتنی است،در این کاوش ها 13نفر از دانشجویان رشته باستان شناسی دانشگاه هنر شیراز، یک نفر کارشناس باستان شناسی میراث فرهنگی فارس به سرپرستی مشترک علیرضا سرداری از پژوهشکده باستان شناسی و دکتر حسنعلی عرب ازدانشگاه شیراز فعالیت دارند.
 

تپه پوستچی می تواند یک قطب گردشگری برای شهر شیراز باشد

تپه پوستچی می تواند یک قطب گردشگری برای شهر شیراز باشد

تپه پوستچی می تواند یک قطب گردشگری برای شهر شیراز باشد

تپه پوستچی می تواند یک قطب گردشگری برای شهر شیراز باشد

تپه پوستچی می تواند یک قطب گردشگری برای شهر شیراز باشد

 

تپه پوستچی می تواند یک قطب گردشگری برای شهر شیراز باشد

   1395/3/20 14:01

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )