امام علی (ع) فرمودند : علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف.

برگزاری نشست علمی- پژوهشی نقش موزه های صلح در جامعه

برگزاری نشست علمی- پژوهشی " نقش موزه های صلح در جامعه"
کارگاه علمی-پژوهشی «نقش موزه­های صلح در جامعه» در روز چهارشنبه دوم دی ماه 1394 به همت گروه موزه دانشگاه با حضور دکتر محمدجواد محلاتی، استاد دانشگاه اوبرلین امریکا و نماینده سابق ایران در سازمان ملل متحد، در سالن سعدی دانشگاه هنر شیراز دانشگاه برگزار شد.
این کارگاه با حضور بیش از 80 نفر از دانشجویان موزه و دیگر رشته­های دانشگاه و تعدادی از اساتید دانشگاه هنر شیراز دکتر عرب(معاون محترم دانشجویی و مدیر گروه باستان شناسی) دکتر محمودزاده(مدیرگروه محترم مرمت بناهای تاریخی) دکتر اسدپور(مدیر گروه محترم معماری داخلی) سرکار خانم اولیائی طبایی(مدیرگروه محترم فرش) سرکار خانم بارانی استاد گروه معماری جناب آقای دکتر سامی استاد معارف و همچنین مهمانانی از اداره کل میراث فرهنگی از جمله جناب آقای نجفی مسئول محترم موزه های استان فارس، جناب آقای قناعت پیشه مدیر محترم موزه دلگشاه، جناب آقای زارع از مسئولین اداره کل میراث فارس، جناب آقای محمودی مدیر محترم موزه هفت تنان و جناب آقای حسینی مدیر محترم موزه دفاع مقدس فارس و... برگزار گردید.
در ابتدا کارگاه ریاست محترم دانشگاه هنر شیراز ضمن خوش آمد گویی به دکتر محلاتی و همه اساتید و دانشجویان درباره اهمیت ایجاد موزه های صلح چند دقیقه ای صحبت کردند.
سپس دکتر محلاتی درباره اهمیت و جایگاه صلح و در نهایت ایجاد صلح برای اساتید و دانشجویان به ایراد سخنرانی پرداختند.
وی در ابتدای سخنان خود گفتند"... وقتی مردم دوست یکدیگرند نیازی به عدالت ندارند، اما وقتی عدالت می­ورزند همچنان به دوستی نیازمندند و این دوستی به مثابه جهان بینی است. پیش­تر عدالت را –با همه مفهوم عمیق و عظیم آن- کف اخلاق می­دانستند در حالی که تفضل بالاتر از اخلاق است. بشر امروز از طریق جایزه «صلح نوبل» به خود نشان و افتخار طبیعی رفتار کردن را می­دهد. در حالی که دوستی {دوستی صلح} به عنوان مقوله­ای جدید مطرح است. اکنون در غرب بعد از پانصد سال «دوستی» و «فلسفه دوستی» مجدداً بیان می­شود.
این استاد دانشگاه سپس یادآور شدند که... علت وقوع جنگ جهانی دوم اجرای عدالت تنبیهی در جنگ جهانی اول است –و اگر حیات را در مقابل جنگ ببینیم- علت حیات تفضل و دوستی است. خواجه نصیرالدین طوسی می­گوید: "مهم ترین فضیلت در جامعه انصاف است." فلسفه تفضل یعنی فلسفه پیوند...
همچنین وی در ادامه گفتند... نمادی برای صلح گرم (صلح دوستانه) وجود ندارد. نماد عمومی صلح –کبوتر با شاخه زیتون- تنها برای صلح صفر کاربرد دارد، پس کمبود و نیاز به نمادی دیگر برای صلح دوستانه احساس می­شود؛ چیزی فراتر از کبوتر و زیتون. ... اخلاق جنگ به سه مرحله برون جنگ (قبل از شروع جنگ، این که جنگ با کدام مشروعیت و کدام حق شروع می­شود؟)، درون جنگ و پسا جنگ تقسیم می­شود. مایکل والزر می­گوید: "جنگ همه بزک­های تمدنی را از انسان می­گیرد و اندام برهنه هر جامعه را نشان می­دهد." رذایل انسان را جنگ هویدا می­کند. چه جنگ بین دو انسان باشد چه بین دو ملت. مثل اخلاق صدام در جنگ تحمیلی که غیرنظامیان را بمباران شیمیایی کرد. رابرت ساپسکی می­گوید: "جنگ و تنازع در خون بشر است." اما من معتقدم که چنین نیست. جنگ اکتسابی و قابل فراموشی است. داعش با اسم «مکتب جهادیسم» جنایت می­کند که محکوم است. جنایت داعش علاوه بر کشتار به اسم دین، تحریف مفهوم جهاد نیز هست. خداوند در سوره مائده، آیه 32 می­فرماید:بدین سبب بر بنی اسرائیل حکم نمودیم که هر کس نفسی را بدون حق و یا بی‌آنکه فساد و فتنه‌ای در زمین کرده، بکشد مثل آن باشد که همه مردم را کشته، و هر کس نفسی را حیات بخشد (از مرگ نجات دهد) مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده. و هر آینه رسولان ما به سوی آنان با معجزات روشن آمدند سپس بسیاری از مردم بعد از آمدن رسولان باز روی زمین بنای فساد و سرکشی را گذاشتند."
در این آیه رویکردی هست که خدا انسان را نمی­شمارد. کشتن یک نفر یعنی کشتن همه مردم. آزار و اذیت یک نفر یعنی آزار و اذیت همه جهان و مهربانی با یک نفر یعنی مهربانی با همه جهان. انسان به قدر کل جهان عظیم است.
در اخلاق عفو، باید گفت که عذرخواهی از والاترین آموزه­های مذهبی است. تعریف دین در سه کلمه: عذرخواهی، شکرگزاری و دوستی.
دکتر محلاتی سخنرانی خود را با این بیت شعر از حافظ به پایان برد:
عفو خدا بیشتر از جرم ماست          نکته سربسته چه گویی خموش
در پایان کارگاه یک تابلوی نفیس خوشنویسی که اثر استاد اثنی عشری از اساتید دانشگاه هنر شیراز با حضور دکتر علیرضاعسکری ریاست محترم دانشگاه، دکتر سامی و همچنین جناب آقای سید محمودمیرعزیزی مدیر گروه محترم موزه دانشگاه به وی تقدیم شد.
والسلام
انجمن علمی موزه دانشگاه هنر شیراز

.
   1394/9/30 10:35

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
7.5/10 (تعداد آرا 4 نفر )